Pokaždé řešíte, co si sbalit na festival, na co nezapomenout, bez čeho se na místě obejdete a bez čeho to naopak nepůjde? A co takhle jednoduchý a přehledný checklist založený na osobní zkušenosti?
Na festivaly a srazy jezdím nějaký ten pátek, prošla jsem si cestou od batohu ke krosně a zpět, zjistila, že část věcí ve skutečnosti vůbec nepotřebuji, a nyní se ráda podělím o své festivalové must have.
A než přejdu k seznamu, tak malá rada – při balení věcí na festival mějte na paměti dvě důležité věci:
Zaprvé, kdo se s tím má tahat? No vy, samozřejmě, kdo jiný :-) A každé deko navíc se fakt pronese, obzvlášť, pokud jedete třeba vlakem a na místo, kde budete stanovat, ještě musíte ujít slušný kus cesty.
Zadruhé, část věcí přivezete zpátky netknuté. Celkem pravidelně po návratu zjišťuji, že některých věcí jsem se vůbec nedotkla a tudíž se s nimi tahala naprosto zbytečně.
Co tedy patří do povinné výbavy (zvýrazněno tučně) a co je spíš volitelnou položkou (zvýrazněno kurzívou)? Tip: pokud nechcete číst mé doprovodné komentáře, stačí sjet pohledem zvýrazněná slova nebo kouknout na obrázek níže či stáhnout PDF.
Nejdůležitější
⇢ Občanka, průkaz pojištěnce. Bez dokladů ani ránu. Takže občanský průkaz a kartička pojištěnce rozhodně nesmí chybět, nikdy nevíte, co se může stát a kdy je budete potřebovat.
⇢ Řidičský průkaz. Pokud jedete autem, pak rozhodně nesmíte zapomenout na řidičák. Já autem sice nejedu, ale budu v partě, kde se řídí. A kdoví, třeba budeme potřebovat náhradního řidiče.
⇢ Peníze, platební karta. Aneb když máte peníze, to ostatní už není tak podstatné :-) Jak s oblibou říkám – cokoliv se dá dokoupit přímo na místě.
⇢ Vstupenka. Už se mi jednou povedlo zapomenout doma lístky na koncert, naštěstí jsem na to přišla ještě před Prahou a ne až ve Zlíně. Takže ano, na seznamu mám i takovou zdánlivou samozřejmost.
Oblečení
Co si sbalit na festival – ručně psaná verze⇢ 1 triko / den. Ve skutečnosti je jedno tričko na den spíš orientační veličinou; na finální počet má vliv spousta proměnných – počasí, zda si budete kupovat trika kapel atd.
Osobně si beru tak 5-6 triček na skoro dvoutýdenní dovolenou, v jejímž závěru jedeme na Masters of Rock, a to v tom mám i jedno “domácí” na sraz před festivalem. Víc fakt není třeba, ostatní se dají případně snadno osvěžit (přeprat) během sprchování, tak na co se tahat se zbytečnou váhou? Navíc stejně to pak dopadá, že nosím na střídačku jen pár nejoblíbenějších a zbytek leží ladem :-)
⇢ Mikina. Přes den tropy, přes večer občas kosa – a mikina to jistí.
⇢ Bunda. Upřímně? Na jednu stranu jedna z nejvíc “protahaných” věcí, na druhou – zažila jsem i hnusné ročníky, kdy člověk byl rád za každou vrstvu navíc, nejlépe aspoň trochu nepromokavou. Takže tady se rozhodně přimlouvám k tomu, že je lepší tu bundu mít nakonec zbytečně, než ji potřebovat a nemít a pak mrznout nebo narychlo shánět.
Pamatuji si ročník Masters of Rock, tuším v roce 2014 nebo tak nějak, kdy dost pršelo a byla fakt kosa. To jsme byli opravdu hodně rádi za teplé oblečení. A víte, co u Vietnamců v centru šlo nejvíc na odbyt? Deky a holínky. A když zrovna došly, tak bylo “přijďte za půl hodinky, už budou”. A fakt že jo, byly.
⇢ Kraťasy. Co jiného v létě, že? :-) Na delší cesty pro jistotu dvoje.
⇢ Kalhoty. U kalhot platí to samé, co u bundy. Nikdy nevíte, jaká nakonec (ne)bude kosa.
⇢ Spodní prádlo.
⇢ Ponožky. Tak u spodního prádla a ponožek si to snad spočítáte sami :-)
⇢ Plavky. Uznávám, plavky na festivalu mohou působit jako trochu zbytečná věc, ale – ve velkých vedrech se skutečně hodí. Jsou prodyšné, rychleschnoucí, dá se v nich vlézt do vody (i když takové potůčky po začátku festivalu moc nedoporučuji; zase kropení hasiči je jiný špás) a díky nim můžete odhodit i triko (jen bacha na spálení od sluníčka).
Bydlení
Pokud máme zajištěné ubytování v penzionu nebo jinak “pod normální střechou”, pak tento bod s klidem vynechte :-)
⇢ Stan. Nějak přece bydlet musíte, ne?
⇢ Zámek na stan. Nebudeme si nic nalhávat – na festivalech se kradlo, krade a krást bude, holt velké davy lidí lákají méně poctivé spoluobčany. Takže pravidlo číslo 1: nenechávat ve stanu nic cenného. Pravidlo číslo 2: zabezpečit stan zámečkem. Část nepoctivců odradí svou existencí, protože dostat se do stanu nebude tak jednoduché, a když už to někdo riskne, tak mordování se zámkem dost možná upoutá něčí pozornost a sníží se tím šance na úspěšné vniknutí – a třeba se povede lapku i chytit.
⇢ Spací pytel. Aneb v něčem spát musíte. A noci třeba zrovna na Masters bývají zrádně chladné.
⇢ Karimatka. Bez karimatky by to sice šlo, ale… blbě. Kvalitativní rozdíl ve spaní s karimatkou a bez je docela markantní. A v dnešní době navíc existují i (samonafukovací) karimatky, které nezaberou skoro žádné místo – malinkatý váleček o délce cca 20 cm a průměru 10 cm opravdu narvete kamkoliv, ale službu udělá parádní.
⇢ Deka. Já jsem zmrzlík, já tu deku mít prostě musím :-) Vozím si fleecovou, která nezabírá moc místa. V noci se do ní zachumlám a je mi fajn a přes den občas poslouží pro sezení třeba na trávníku.
⇢ Polštářek (normální či nafukovací). Doma spím s vysokým polštářem, takže pro mě je mít něco pod hlavou takřka nutnost, a ten nafukovací polštářek s sebou prostě tahám.
Drogerie
⇢ Zubní pasta + kartáček.
⇢ Deodorant.
⇢ Antibakteriální gel na ruce. S mytím rukou je to na festivalech většinou horší a nějak se o tu hygienu člověk postarat musí, že.
⇢ Sprchový gel. Existují i verze 2v1, které jsou určeny i pro mytí vlasů, což nabízí dobrou úsporu místa.
⇢ Opalovací krém. Popáleniny od sluníčka jsou na festivalech na denním pořádku – aby ne, když je člověk většinu dne na slunci. Takže to rozhodně nepodceňujte a namažte se hned z rána, nejlépe opalovákem s vysokým ochranným faktorem, od 30 a výš (jednou se mi povedlo spálit se i přes 30ku, od té doby jedu jedině 50+).
⇢ (Vlhčené) ubrousky. Hodí se pro očištění od špíny a vlhčené i jen tak pro osvěžení.
⇢ Krém či sprej po opalování. Pokud zapomenete na opalovací krém nebo jeho ochrana nebude dostatečná, pak by to chtělo nějak minimalizovat škody. Osobně s sebou vozím panthenolový sprej i fenistil, o kterém píši níže.
Lékárnička
⇢ Léky, které berete pravidelně. Když žádné nemáte, tím líp pro vás :-)
⇢ Ibalgin (případně paralen nebo cokoliv jiného na bolest). Takový bolehlav dokáže člověka dost otrávit nebo i složit. Ač nejsem tak úplně přívržencem prášků, nevidím důvod, proč se zbytečně trápit.
⇢ Dezinfekce. Festival není zrovna nejlepší místo, co se hygieny týče, proto rozhodně doporučuji jakákoliv poranění, škrábance, odřeniny poctivě vydezinfikovat. Za zanícení rány nebo v horším případě otravu krve vám žádná akce nestojí, že ne? Takže rozhodně čapněte nějaký ten septonex či betadine.
⇢ Náplasti, obvazy. Tu platí v podstatě to samé, co v předcházejícím bodě, prostě pokud se vám něco stane, je lepší mít čím to ošetřit.
⇢ Fenistil. Špičková záchrana při popálení od slunce, skvěle pomáhá také v případě hmyzích štípanců. Co se konzistence týče, osobně preferuji gel – dobře se nanáší, rychle se vstřebává.
⇢ Smecta (případně endiaron, živočišné uhlí nebo jiný přípravek s podobným účinkem). Co si budeme povídat, občas se trable tohoto typu prostě vyskytnou – a v jednom kuse lítat na záchod (a na festivalu pravděpodobně do toitoiky v bůhvíjakém stavu) rozhodně nechcete, že.
⇢ Léky na nachlazení. Ano, jsem přesně ten typ, co si místo suvenýrů vozí domů bacily, v jednom případě dokonce ukázkovou angínu. Od té doby jsem naučená mít s sebou alespoň základ – něco na bolest v krku, na kašel, na rýmu. Vyplatí se to.
Elektronika
⇢ Mobilní telefon. K tomu asi není třeba nic dodávat :-)
⇢ Nabíječka + kabel. Nějak ten mobil budete muset udržovat v provozu, na některých festivalech jsou k dispozici zásuvky, kam se můžete na chvíli napíchnout.
⇢ Powerbanka. Pro případ, že zásuvky nejsou nebo jsou permanentně obsazené.
⇢ Fotoaparát. Tohle je spíš volitelný bod, většina lidí si dnes vystačí s mobilem. Já s sebou tahám svůj ultrazoom, mobil je fajn, ale… foťák je foťák :-)
Boty
⇢ Sandále. V horkých dnech ta nejlepší obuv, teda pokud se nechystáte do poga :-)
⇢ Pevné boty. Ať už do toho poga či pro případnou nepřízeň počasí, ale pevné boty se určitě neztratí. Osobně beru dvoje – pohodlné botasky na běžné nošení a glády na řádění pod pódiem.
Ostatní
⇢ Sluneční brýle. Osobně bez slunečních brýlí na slunci nedám ani ránu, jinak oči dost trpí a slzí. Mějte na paměti, že na slunci strávíte pomalu celý den – a pokud slunko bude nad pódiem, tak bez brýlí toho dost možná ani moc neuvidíte.
⇢ Ručník. Nějak se po té sprše (nebo koupání v potoku :-)) otřít musíte.
⇢ Pláštěnka. Vejde se do kapsy a v případě deště dokáže doslova zachránit.
⇢ Taštička na drobnosti. Závidím lidem, kteří dokážou chodit “nalehko”, já někam musím narvat telefon, doklady, ubrousky, antibakteriální gel, a tolik kapes zpravidla nevedu :-)
⇢ Blok / sešit + propiska. Pokud, jako já, sbíráte autogramy a chcete je mít nějak pohromadě, pak je sešit dobrá volba. Ale to už se bez té taštičky asi opravdu neobejdete :-)
Doufám, že vám tento návod, co si sbalit na festival, pomohl – a budu ráda, pokud mi do komentářů napíšete své připomínky, rady, co se osvědčilo vám, nebo mě jen tak potěšíte nějakou zprávou :-)